Tillsammans för vår bygd drivs och bekostas av Leader Gute i samarbete med landsbygdsområden på Gotland. Projektet ska leda till genomförbara planer för stärkt social sammanhållning i bygderna.
Aktiviteterna i projektet består främst av en serie med tre lokala AW-möten och bygger på lika delar tydlig struktur och roligt umgänge. Alla i de medverkande bygderna är välkomna att delta!
Under våren 2025 startades Tillsammans för vår bygd i tre områden:
- Hemse med omnejd
- Roma med omnejd
- Ett område med sex socknar i samverkan – Stenkyrka, Lummelunda, Martebo, Tingstäde, Hangvar och Hall
Våren 2026 anslöt ytterligare två områden:
- Socknarna inom Klintetraktens Framtid samt Tofta och Eskelhem
- Ett kluster med Etelhem, Garda, Stånga, När, Burs och Eke
Under sommaren/hösten 2026 kommer det sista området att formas och startas på mellersta ön.
Totalt blir det alltså sex områden som medverkar i projektet, som i sin helhet avslutas våren 2027.
Planer har lett till konkreta projekt
Flera av planerna som tagits fram inom Tillsammans för vår bygd har lett till att konkreta projekt genomförs.
I Hemse med omnejd gäller det främst beredskap, en ”Epa- och moppemek” och att göra Högby Äng till centrum för fest och dans.
I området ”Sex socknar i samverkan” ledde en plan inom Tillsammans för vår bygd till ett projekt för gemensam kommunikation för alla socknarna i området. En annan plan har inneburit starten för projektet ”Friluftsliv för alla”. Och ytterligare en plan ska man ta tag i efter sommaren – den handlar om ungdomsverksamhet i samverkan med äldre.
I Roma med omnejd har planerna bl.a. lett till arbetsgrupper som ska jobba med en ny form av mötesplats för seniorer och ett evenemang med arbetsnamnet ”Romafesten – Motor, Musik, Mat”.
I området med socknarna inom Klintetraktenes Framtid samt Tofta och Eskelhem har man haft ett första Idé-AW och valt fyra temaområden att jobba vidare med.
Detta gäller också i klustret med Etelhem, Garda, Stånga, När, Burs och Eke.
Över 370 deltagare hittills
Hittills har det totalt hållits elva olika AW-möten i de tre områden som är klara och de två som kommit igång i vår. Sammantaget har dessa möten lockat drygt 370 deltagare.
Genom de medverkande områdena når projektet totalt cirka 30 socknar. Det är nästan en tredjedel av öns alla socknar.
Läs mer om Tillsammans för vår bygd och vad som hänt i de medverkande områdena HERE!
