Projektet leds av DBF:s generalsekreterare Claudien Tuyisabe, och en central medverkande i projektet är Vincent Bugozi. Han växte upp på Gotland och idag är en framgångsrik musiker och entreprenör baserad i London. Vincent delar med sig av sina erfarenheter och visar ungdomarna hur kulturella passioner kan omvandlas till framgångsrika verksamheter.
Projektet finansieras med projektstöd från Leader Gute och genomförs i samverkan med flera olika lokala och regionala aktörer. Det är öppet för alla ungdomar, med särskilt fokus på att stötta unga med utländsk bakgrund som bor på Gotlands landsbygd.
Framgångsrik start
Projektet inleddes med tre lyckade och välbesökta workshops och rådgivningstillfällen i Fårösund, Hemse och Klintehamn under november-december:
• Fårösund: 22 ungdomar deltog den 6 november.
• Hemse: 23 ungdomar deltog den 9 november
• Klintehamn: 26 ungdomar deltog den 6 december.
– Intresset bland ungdomarna är stort. Många drömmer om att göra sina passioner inom kultur till företag och skapa en framtid där de kan leva på sina kreativa talanger, säger Claudine Tuyisabe, generalsekreterare för DBF och projektledare för Ung KulturBoost Gotland.
Fram till våren 2025 kommer flera workshops och rådgivningar att hållas på olika platser på Gotland, bl.a. i Fårösund, Hemse, Klintehamn och Roma. Ungdomarna erbjuds möjligheten att delta vid flera tillfällen för att steg för steg utveckla sina idéer och förmågor
– På internationella kvinnodagen den 8 mars 2025 arrangerar vi också en workshop och rådgivning i Fårösund med särskilt fokus på unga kvinnor, berättar Claudien.
Kreativitet och företagande
Projektets upplägg kombinerar två huvudområden:
1. Kreativt skapande: Ungdomarna får möjlighet att utveckla sina talanger inom musik, dans, film och andra kulturella uttryck.
2. Företagande: Deltagarna får grundläggande kunskaper om affärsplanering, marknadsföring och hållbart företagande.
Som komplement till workshops erbjuds personlig företagsrådgivning för att hjälpa ungdomarna att konkretisera sina affärsidéer och ta sina första steg mot ekonomisk självständighet.
– Vi ger ungdomarna individuell hjälp för att stärka deras möjligheter att utveckla sina idéer och skapa en ekonomiskt hållbar framtid, förklarar Claudien.
Vincent Bugozi – från Gotland till London
En av de inspirerande profilerna i projektet är Vincent Bugozi, artist och entreprenör med rötter på Gotland. Vincent, som ursprungligen kommer från Tanzania, växte upp på Gotland och studerade på Romaskolan och Visby gymnasium innan han vidareutbildade sig på universitet i London (YEL). Idag är han en etablerad popartist och entreprenör med två framgångsrika företag.
– Vincents resa visar att det är möjligt att förvandla sina drömmar till verklighet, och han ger våra ungdomar ovärderliga insikter i hur man bygger en karriär inom kreativa näringar, säger Claudien.
Vincent medverkar vid alla utbildningstillfällen och delar generöst med sig av sina erfarenheter.
Avslutningsevent på Wisby Strand
Projektet kulminerar med ett stort avslutningsevent på Wisby Strand den 26 april 2025. Här kommer ungdomarna att få visa upp sina framsteg genom uppträdanden, utställningar och andra aktiviteter. Under dagen kommer även personlig rådgivning att erbjudas med medverkande aktörer som Coompanion, GoAd, Bunge Vandrarhem AB, The Smales med flera andra.
– Eventet blir en fantastisk möjlighet att fira ungdomarnas framgångar och inspirera fler att våga satsa på sina idéer, säger Claudien.
Läs mer om DBF HÄR!
Bilden:
Claudien Tuyisabe, DBF, och Anders Ahlin, Coompanion, berättar hur passioner inom t.ex. musik, dans, film och andra kulturella uttryck kan bli till hållbara företag. 26 ungdomar deltog i mötet på KUFF ungdomsgård i Klintehamn den 6 december.