lokala aW-möten ska ta idéer till konkreta planer

”Tillsammans för vår bygd” drivs och bekostas av Leader Gute i samarbete med landsbygdsområden på Gotland. Projektet ska leda till konkreta planer för stärkt social sammanhållning.

 

 

 

Aktiviteterna i projektet ”Tillsammans för vår bygd” består främst av en serie lokala AW-möten och bygger på lika delar tydlig struktur och roligt umgänge. Alla i de medverkande bygderna är välkomna att delta och det kostar inget! En tydlig ambition är att få med alla åldrar – personer ”mitt i livet”, ungdomar och äldre. Det är också angeläget att de medverkande bygderna inte bara gäller en ort eller en socken, utan omfattar områden med flera socknar i samverkan.

Under våren 2025 startades ”Tillsammans för vår bygd” i tre områden:

  • Hemse med omnejd
  • Roma med omnejd
  • Ett område med sex socknar i samverkan – Stenkyrka, Lummelunda, Martebo, Tingstäde, Hangvar och Hall

Våren 2026 anslöt ytterligare två områden:

  • Socknarna inom Klintetraktenes Framtid samt Tofta och Eskelhem
  • Ett kluster med Etelhem, Garda, Stånga, När, Burs och Eke

Under hösten 2026  kommer det sista området att formas och startas. Totalt blir det alltså sex områden som medverkar i projektet, som i sin helhet avslutas våren 2027.

Kärnan i ”Tillsammans för vår bygd” är tre typer av AW-möten som genomförs i varje medverkande område:

1. Idé-AW

Detta inledande AW-möte äger rum t.ex. på en lokal året-runt-öppen krog och inleds med god mat.

Därefter kan det ingå olika typer av inslag för att ge inspiration – t.ex. genom intervjuer med landsbygdshjältar från det egna området eller från andra bygder.

Varje deltagande område tar sedan fram idéer som kan stärka den sociala sammanhållningen i bygden. Detta sker genom samtal i grupper – det vi kallar ”bordssnack”.

Varje grupp presenterar kort sina idéer. Alla idéer som kommer fram ”klustras” till idé-teman. Några – oftast fyra – av dessa teman röstas fram för att jobba vidare med och forma till konkreta planer på nästa AW.

De som vill avslutar med mingel och eftersnack.

ALLA som bor och verkar i området är varmt välkomna! Det går också att fixa barnaktiviteter, för att göra det lättare för föräldrar i småbarnsfamiljer att delta.

OBS – antalet platser begränsas av varje lokals brandskyddsregler. Därför krävs föranmälan.

Information om anmälan och program inför Idé-AW:n i varje medverkande område publiceras löpande längre ner på denna sida och sprids på andra vis. När Idé-AW:n genomförts publiceras summeringar av dem och vilka idé-teman man valt att jobba vidare med.

2. VIP-AW

Varje område genomför som nästa steg VIP-AW:n. Här ska man tillsammans i bygden gå Vidare från Idé till Plan!

Leader Gute ger stöd under VIP-AW:et och det finns också möjlighet att involvera extern processledare.

En grupp per utvalt tema från förra AW:et jobbar i fyra steg fram utkast till planer. Leader Gute analyserar, bearbetar och strukturerar sedan materialet till färdiga förslag och konkreta planer.

Även till VIP-AW:ena är ALLA i respektive område välkomna och det blir AW-stämning med god mat, mingel och barnaktiviteter om så önskas! Men även till VIP-AW:n krävs föranmälan.

Information om och anmälan till VIP-AW:n sprids i god tid innan de äger rum. Information om VIP-AW:n publiceras också längre ner på denna sida.

3. Release-AW

Till sist är det dags för Release-AW i varje område!

Här presenteras de konkreta planförslagen som tagits fram på VIP-AW:et och bearbetats av Leader Gute.

Planförslagen diskuteras och det finns möjlighet att lägga till förslag och tankar, innan planerna slutgiltigt fastställs.

Under mötet planeras också det inledande arbetet med att förverkliga varje plan.

Och naturligtvis fortsätter vi med AW-stämning, god mat, mingel och eventuella barnaktiviteter! Liksom till de andra AW:na krävs föranmälan.

Information om och anmälan till Release-AW:n sprids i god tid innan de äger rum. Detta publiceras också längre ner på denna sida. Slutliga planer som fastslagits på Release-AW:n publiceras också här nedan under information om varje medverkande område.

Konferenser, slutrapport och studiebesök

Vid två tillfällen träffas alla de medverkande områdena inom ”Tillsammans för vår bygd” för att fira och dela erfarenheter. Dels under en ”halvtidskonferens” när ungefär halva projekttiden gått – d.v.s. under tidigare höst 2026.  Dels under en avslutningskonferens när hela projektet och alla de sex områdena är helt klara under våren 2027.

Till slutkonferensen kommer Leader Gute summera det som gjorts inom projektet i de sex områdena i en slutrapport.

Under projekttiden planeras även studiebesök, där de medverkande områdena får hälsa på i andra områden för att få tips och inspiration.

Mer information om konferenser, studieresor och slutrapport kommer att publiceras på denna sida och spridas längre fram!

Hemse med omnejd

Inledande Idé-AW genomfördes den 7 april 2025 på Bank o Mat, Hemse:

  • Se summering av AW-mötet och vilka idé-teman som man valde att jobba vidare med HÄR!

VIP-AW genomfördes på Hemsgården den 2 oktober 2025.

Release-AW genomfördes på Änggårde, Rone den 20 november 2025 . Se slutliga fastställda planer via länkarna här nedan:

Sex socknar i samverkan: Stenkyrka, Lummelunda, Martebo, Tingstäde, Hangvar och Hall

Inledande Idé-AW genomfördes den 24 april på Gotlands Försvarsmuseum, Tingstäde:

  • Se summering av AW-mötet och vilka idé-teman som man valde att jobba vidare med HÄR!

VIP-AW genomfördes i Kappelshamns Folkets Hus den 19 november 2025.

Release-AW genomfördes den 19 mars 2026 på Gotlands Försvarsmuseum, Tingstäde

Se slutliga fastställda planer via länkarna här nedan:

Roma med omnejd

Inledande Idé-AW genomfördes den 15 maj 2025 på Romabrunnen, Roma:

  • Se summering av AW-mötet och vilka idéteman som man valde att jobba vidare med HÄR!

VIP-AW genomfördes på Romabrunnen den 22 januari 2026. 

Release-AW genomfördes den 5 mars 2026 på Romabrunnen

Se slutliga fastställda planer via länkarna här nedan:

Klintetrakten samt Tofta och Eskelhem

Inledande Idé-AW genomfördes den 12 mars 2026 i Sanda bygdegård: 

  • Se summering av AW-mötet och vilka idéteman som man valde att jobba vidare med HÄR!

Inbjudan till VIP-AW kommer inom kort! 

Etelhem, Garda, Stånga, När, Burs och Eke

Inledande Idé-AW genomförs den 7 maj 2026 på Närs Krog: 

  • Se inbjudan och anmälan HÄR!